Około 30 roku życia na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki. Są to zazwyczaj niewielkie wgłębienia zlokalizowane w pobliżu oczu, nosa i ust. Na szczęście współczesna medycyna zna sposoby na to, aby sobie z nimi poradzić. Dowiedz się zatem, jakie są objawy starzenia się skóry twarzy.
Zmarszczki mimiczne pojawiają się jako pierwsze na skórze twarzy. Zalicza się do nich między innymi tzw. kurze łapki, poziome bruzdy na czole i lwią zmarszczkę (pionową kreskę między brwiami). W zależności od tego, jak bogata jest nasza mimika, w taki sposób będą układały się i kształtowały zmarszczki – będą się utrwalać i pogłębiać. Zmarszczki mimiczne można wygładzać poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków i korzystanie z zabiegów lub ćwiczeń. Wypróbuj produkty z kwasem hialuronowym, antyoksydantami i filtrami przeciwsłonecznymi. Twojej skórze pomoże także masaż, który pobudzi krążenie krwi w komórkach naskórka i rozluźni mięśnie.
Wraz z wiekiem poziom kolagenu i elastyny w skórze systematycznie spada. Skóra traci jędrność, kształt twarzy zmienia się, włókna kolagenowe ulegają osłabieniu. Krótko mówiąc, na twoją twarz zaczyna działać grawitacja (pojawiają się opadające policzki i drugi podbródek). Młodość odzyskać możesz dzięki zastosowaniu kosmetyków z zawartością kolagenu lub wspomnianego wcześniej kwasu hialuronowego. Napięcie skóry twarzy poprawią także zabiegi ujędrniające lub liftingujące przeprowadzane w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym. Do codziennej pielęgnacji koniecznie włącz produkty przeciwzmarszczkowe.
Zmarszczki pojawiają się nie tylko na twarzy. Mogą występować także na całym ciele i powstawać w wyniku nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu (spania na brzuchu lub boku). Ponieważ spać na plecach jest bardzo trudno, rozpocznij specjalistyczną pielęgnację ciała. Częściej wykonuj masaż i peeling, a skórę nawilżaj odpowiednimi kosmetykami. Udaj się do salonu kosmetycznego na mezoterapię lub termolifting. Pamiętaj o ćwiczeniach, dzięki którym pozbędziesz się zbędnych kalorii.